Podczas przygotowań do wakacyjnego wyjazdu często zapominamy o najważniejszym – o skutecznej ochronie przed działaniem szkodliwego promieniowania UV. Częściej zależy nam na tym, by wrócić z urlopu z piękną, złocisto-brązową opalenizną, niż po prostu zdrową skórą. Właściwe zabezpieczanie skóry przed słońcem jest bardzo ważne w przypadku każdej osoby udającej się na letni wypoczynek, ale szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby, których skórę pokrywają różnorodne znamiona. “W większości przypadków znamiona nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ale zdarza się, że bywają niebezpieczne i zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu skóry. Dlatego na listę przed urlopowych przygotowań warto wpisać także dermatoskopię – nieinwazyjne badanie znamion na skórze, które może nas uchronić przed najgroźniejszym nowotworem skóry, czyli czerniakiem.” – zaznacza dermatolog dr Anita Tarajkowska-Olejnik z Kliniki Melitus w Warszawie.
Dermatoskopowa ocena znamion skórnych – na czym polega?
Dermatoskopia to nic innego, jak wzrokowa ocena znamion przy pomocy dermatoskopu, to znaczy narzędzia w postaci szkła powiększającego z lampką. Pozwala ono na bardzo dokładną obserwację i analizę struktur barwnikowych, widocznych na powierzchni skóry: znamion, przebarwień czy pieprzyków.
Jak zaznacza dermatog dr Hanna Rywik z Kliniki Melitus https://klinikamelitus.pl/, specjalizującej się m.in. w badaniu i usuwaniu znamion skórnych, głównym celem tego badania jest ocena, czy dane znamię posiada jakieś niepokojące cechy – chodzi tu przede wszystkim o odróżnienie łagodnych znamion od złośliwych. Dermatoskopia jest badaniem krótkim (w zależności od ilości znamion na skórze trwa od kilku do kilkudziesięciu minut), a jednocześnie bardzo istotnym z punktu widzenia wpływu ekspozycji słonecznej na zdrowie pacjenta – przy podejrzeniu raka skóry można na wczesnym etapie wdrożyć skuteczne leczenie.
Warto wiedzieć, że istnieje także wideodermatoskopowa ocena znamion – przy pomocy urządzenia z wbudowanym aparatem i zachowującym dane programem komputerowym. Dzięki komputerowej analizie i dokumentacji cyfrowej, specjaliści są w stanie wykryć czerniaka w początkowym stadium, a także przechowywać zdjęcia zmian w celu ich sprawnego porównywania podczas kolejnych wizyt.
Bez względu na wybraną metodę, dermatoskopia to badanie, które może uratować nam życie – zlokalizowanie niepokojących zmian skórnych skłania specjalistę do zlecenia badania histopatologicznego, a w przypadku stwierdzenia złośliwego charakteru, ich usunięcia na drodze zabiegu chirurgicznego.
Rodzaje znamion – jakie zmiany powinny nas niepokoić?
Istnieje kilka rodzajów znamion skórnych, które mogą pojawić się na skórze. Dzielimy je głównie na znamiona wrodzone (istniejące już w chwili narodzin), a także barwnikowe znamiona nabyte, spośród których wyróżnia się łagodne znamiona barwnikowe (powstałe we wczesnym dzieciństwie i z niskim ryzykiem rozwoju nowotworu), a także znamiona barwnikowe atypowe (bardzo nieregularne i asymetryczne, które mogą ulec zezłośliwieniu w kierunku czerniaka). W dermatologii wyróżnia się także: znamię błękitne, znamię Suttona, znamię Clarka, znamię Spitza czy znamię Beckera, które różnią się od siebie m.in. lokalizacją, wielkością czy zabarwieniem (od jasno- do ciemnobrązowego), a także skłonnością do przeobrażania się w zmianę złośliwą.
Co jednak powinno zwrócić naszą szczególną uwagę w wyglądzie „pieprzyków” i skłonić do wizyty u dermatologa? Każda zauważona zmiana w rozmiarze, kształcie, kolorze czy strukturze zmiany barwnikowej. Zmiany przez lata mogą wyglądać tak samo, a w pewnym momencie zacząć się zmieniać. Czy to musi od razu oznaczać czerniaka? Nie, ale warto to sprawdzić – zaznacza dr.n.med Maria Noszczyk, założycielka Kliniki Melitus. Zaleca się, aby badanie dermatoskopowe wykonywać przynajmniej raz w roku – jeśli nie przed urlopem, to po jego zakończeniu. Podczas badania specjaliści doradzą też, jak najskuteczniej chronić występujące na skórze znamiona przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat znamion skórnych? Skontaktuj się z Kliniką Melitus w Warszawie – Lecznicą Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging, założoną w 2001 roku przez lekarz dermatolog dr n. med Marię Noszczyk.