Dla pacjenta informacje dla Pacjenta

Oblicz swoje BMI

Oblicz swoje BMI

BMI jest to wskaźnik masy ciała przydatny w ocenie ryzyka wystąpienia chorób związanych z otyłością

hiddenppath hiddenppath

Kalkulator BMI

Płeć

Jednostki miar


Wiek
Waga (kg)
Wzrost (cm)

 

*  Nie u wszystkich ludzi obliczenie BMI będzie adekwatne do ich stanu. Wskaźnik ten nie będzie miał przełożenia u sportowców, dzieci do ok. 14 roku życia oraz kobiet w ciąży.

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta w gabinecie dietetycznym

Pierwsza wizyta zawsze jest stresująca dla Pacjenta. Jak się później okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Dietetyk też człowiek i rozumie Wasze problemy. Pierwsza wizyta trwa ok. 1 godziny. Podczas niej zbieram jak najwięcej informacji od Pacjenta. Przeprowadzam wywiad żywieniowy, analizuję dzienniczek żywieniowy, oceniam dotychczasowe nawyki żywieniowe, analizuję wyniki badań. Po tym wszystkim następuje chyba najbardziej stresująca dla Pacjenta część wizyty, czyli analiza masy ciała na analizatorze oraz pomiary obwodów. Trwa to dosłownie kilka chwil i wszystko mamy jasno określone na monitorze lub wydruku. W ostatniej części spotkania zgłębiam wyniki z analizatora oraz z pomiarów i przedstawiam pierwsze wnioski oraz ustalamy wspólnie cele. Dostają Państwo ode mnie pierwsze zalecenia żywieniowe (jeszcze przed ułożeniem jadłospisu). Po kilku dniach umawiamy się na odbiór pierwszego jadłospisu (mailowo lub osobiście) i zaczynamy zmieniać swoje nawyki żywienioweJ

Wizyta kontrolna

Te wizyty już są krótsze (ok.20-40 minut) i mniej stresujące dla Pacjenta. Osobiście polecam wizyty kontrolne co 2 tygodnie, wtedy widać najlepsze efekty i obie strony są zadowoloneJ  Na tych wizytach omawiam problemy z zastosowaniem jadłospisu, wspólnie eliminujemy błędy żywieniowe, ewentualnie modyfikujemy potrawy a także pytam, czego Pacjentowi najbardziej brakuje w diecie i staram się pomóc. Dokonuję pomiarów obwodów oraz na analizatorze i porównuję wyniki z wcześniejszą wizytą. Ustalam kolejne cele oraz motywuję Pacjenta do dalszych zmian.

Pierwsza wizyta
Przed wizytą

Przed wizytą

Warto przynieść ze sobą/przesłać aktualne wyniki badań (max sprzed 3 miesięcy).
Proponowane:
morfologia krwi, glukoza, lipidowy: cholesterol i trójglicerydy, TSH, badanie ogólne moczu
Dodatkowe: witamina D, żelazo, elektrolity (jonogram),  witamina B12

W dniu wizyty

Dietetyk wykorzystuje analizator masy ciała, który działa na zasadzie bioimpedancji elektrycznej. Dla Pacjenta oznacza to pewne wymogi, które należy spełnić, aby pomiar był jak najbardziej wiarygodny. Jeśli wizyta odbywa się rano to najlepiej nic nie jeść, dopiero po pomiarze zalecane jest spożycie posiłku. Jeśli wizyta jest w późniejszych godzinach to najlepiej zachować 3 godzinny odstęp między jedzeniem a pomiarem. W dniu analizy najlepiej nie ćwiczyć (po ważeniu oczywiście można). Bioimpedancji bezwzględnie nie stosuje się u kobiet w ciąży, osób z epilepsją oraz ze wszczepionymi metalowymi elementami.

W dniu wizyty