Od kilku lat zaczęło być głośno o zdrowym odżywianiu, byciu FIT, zbilansowanych posiłkach, jadłospisach,, dietach… Teraz większość ludzi orientuje się w temacie i jest albo ZA zdrowym odżywianiem albo PRZECIW. Kto ma rację? Co z ludźmi, którzy uparcie twierdzą, że „kiedyś ludzie wszystko jedli i jakoś żyli”?

Ciężko się nie zgodzić z tym stwierdzeniem, bo prawda jest taka, że faktycznie kiedyś ludzie nie patrzyli na kalorie, nikt nie wiedział, co oznacza słowo „dieta” a o czytaniu etykiet w sklepach nikt jeszcze nie wiedział… Ale czasy się zmieniły, półki w sklepach się uginają od towarów, zewsząd czyhają na nas promocje, rabaty, gratisy… Jak tu nie wziąć czekoladowego batonika, kiedy dodają nam drugiego za darmo? Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy, że kiedyś było po prostu inaczej. Ludzie, przynajmniej na wsiach, byli praktycznie samowystarczalni. Hodowali zwierzęta, uprawiali zboża, ziemniaki i inne warzywa, mieli swoje owoce, zioła, wodę wyciągali ze studni, a mleko mieli od swojej krowy. I nikt wtedy nie wiedział, że może być mleko bez laktozy, zboże bez glutenu czy ciasto bez cukru. Czy kiedyś było zdrowiej? Zapewne tak, skoro ludzie jeszcze nie wiedzieli o konserwantach, nawozach, opryskach, tłuszczach trans itd. Co wyhodowali, to zjedli, najczęściej prosto z pola lub ogródka. Mięso jedli od wielkiego święta, a na co dzień ich podstawą wyżywienia były zboża, nabiał, warzywa i owoce. Pewnie dlatego nie wiedzieli, co to są nietolerancje i alergie pokarmowe, nadwaga, otyłość, miażdżyca oraz inne choroby cywilizacyjne. Tak, właśnie cywilizacyjne, bo to rozwój społeczeństwa i cywilizacji przyczynił się do rozwoju chorób wspomnianych wyżej. Kiedyś mąka była albo żytnia albo pszenna lub orkiszowa, ale nawet zwykła mąka pszenna nie była zanieczyszczona czy nawożona, tak, jak to się dzieje w dzisiejszych czasach.

Osobiście uważam, że zdrowe odżywianie to nie jest moda tylko konieczność. Musimy to wreszcie zrozumieć i zacząć zapobiegać tym wszystkim chorobom cywilizacyjnym. Mało kto rozumie, że większość chorób bierze się ze złego odżywiania. Całe to śmieciowe jedzenie, które zostało wymyślone przez ludzi dla ludzi to po prostu katastrofa, bo jest ono pozbawione jakichkolwiek dobrych wartości odżywczych.

A Wy jak uważacie, zdrowe odżywianie to moda czy konieczność? Piszcie w komentarzach 🙂


Zostaw komentarz