Kcal: 519, w tym: białko: 17g, tłuszcze: 18,5g, węglowodany: 60,5g, błonnik: 15g
Zdjęcie własne

Pyszny, zdrowy, wartościowy, słodki, niskokaloryczny, bez dodanego cukru, szybki deser: jogurt naturalny z nasionami chia oraz mango.

Zdjęcie własne

Nasiona chia, inaczej szałwia hiszpańska, to odpowiednik naszych rodzimych nasion lnu. Oczywiście nasiona różnią się nieco właściwościami, ale na pewno mają tą samą zaletę: są bardzo, ale to bardzo zdrowe. Nasiona chia zawierają mnóstwo cennych składników mineralnych oraz witamin, m.in. wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk i selen oraz witaminę B1, B3, B9, A, C, E. Oprócz tego najbardziej cenione są za ogromną ilość kwasów tłuszczowych omega-3, tak bardzo potrzebnych w naszej diecie. Są także źródłem błonnika pokarmowego, którego odpowiednia ilość w pożywieniu (25-40g na dobę) pomaga w utrzymaniu odpowiedniej perystaltyki jelit a jedna porcja tego deseru to aż 5g błonnika!

Mango jest egzotycznym owocem, ale można go bez problemu w Polsce kupić. Jest słodki, orzeźwiający i pyszny. Zawiera duże ilości witamin: A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E, K oraz minerałów: potas, cynk, fosfor, magnez, miedź, sód, wapń, żelazo. Oprócz tego jest źródłem wspomnianego wcześniej błonnika.

Myślę, że więcej nie trzeba dowodów na to, że deser ten jest bardzo zdrowy, pora zatem na przepis, bardzo krótki i nieskomplikowany 🙂

Składniki (3 porcje):

  • Jogurt naturalny 300g
  • Nasiona chia 30g
  • Mango 1 sztuka

Nasiona chia wymieszaj z jogurtem, odstaw do lodówki do zgęstnienia. Mango obierz, zblenduj. Wyjmij jogurt z chia, nałóż porcje do pucharków, na to wyłóż mus z mango.

Zdjęcie własne

Jeśli chciałbyś mieć w swoim jadłospisie takie pyszne, zdrowe i proste przepisy, skontaktuj się https://zdrowonacodzien.pl/kontakt/, ułożę dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy. Przykład takiego planu znajdziesz tu: https://zdrowonacodzien.pl/jadlospis-jesienny/.


3 comments

  1. […] posiłkach na co dzień. Chęć na słodycze możemy zastąpić zdrowymi deserami, np. https://zdrowonacodzien.pl/deser-jogurtowy-chia-z-mango/ czy koktajlami. Możliwości jest wiele Nie zapominajmy o ciepłych napojach. Polecane są […]

  2. […] Deser jogurtowy chia z mango […]

Zostaw komentarz